Menu nawigacyjne w projektach stron internetowych

Menu witryny jak również cała nawigacja strony www jest jednym z najważniejszych elementów projektu strony internetowej. Dlatego należy dołożyć wszelkich starań aby element ten był dopracowany. Pozwoli to odwiedzającym, od pierwszego kontaktu ze stroną, poczuć się pewnie i komfortowo. Od razu będą oni w stanie odnaleźć poszukiwaną przez nich treść co sprawi, że zapamiętają adres strony www jako wygodne źródło informacji.

Jakie zagrożenia niesie źle zaprojektowane menu strony internetowej? Żeby najlepiej odpowiedzieć na to pytanie należy uświadomić sobie jaki jest cel istnienia firmowej strony www. Zwykle chodzi o dostarczenie klientom informacji na temat produktu oraz przekonanie ich do skorzystania z tej właśnie oferty. Dlatego nawigacja po stronie internetowej musi być przejrzysta i łatwo dostępna. W przeciwnym wypadku użytkownik szybko się zniechęci i spróbuje odnaleźć potrzebne informacje na innych stronach, przeważnie konkurencji.

Z drugiej strony menu nie powinno być nudne. Oczywiście stosowanie dla jego urozmaicenia animacji Flash jest błędem, gdyż odwiedzający nie korzystający z wtyczki odtwarzacza Flash będą pozbawieni podstawowego elementu witryny. Wtedy strona odniesie odwrotny od zamierzonego efekt. To tak jakby nie wpuszczać do sklepu co dziesiątego klienta bo nie ma on sznurowanych butów. Nie każdy przecież musi je mieć, a dyskryminowanie ich jest niewłaściwe także z czysto biznesowych powodów.

Warto stosować graficzne elementy wyróżniające w nawigacji aktualnie wyświetlaną stronę, ułatwia to orientację w serwisie zwłaszcza w przypadku bardziej rozbudowanych witryn. Strony www Bydgoszcz Prawie zawsze stosowany jest też efekt "wybranego menu", a więc wyróżnienia elementu na który aktualnie wskazuje kursor - to także pozwala pewniej poruszać się po stronie.

Logo powinno być klikalne i zawsze prowadzić do głównej strony serwisu. Logo firmy to element zawsze widoczny na stronie www, jest więc idealnym punktem odniesienia, swego rodzaju Gwiazdą Polarną. Niestety, nie wszyscy użytkownicy mają świadomość jego zastosowania w nawigacji stąd istnienie niezbyt szczęśliwych tworów typu:

  • "Home" - co przy polskojęzycznej stronie jest niedorzeczne
  • "Startowa", "Strona startowa" lub "Strona główna" - co dramatycznie źle wpływa na pozycjonowanie strony internetowej. Nikt chyba nie chce być wysoko w wynikach wyszukiwania frazy "Strona główna"? A tak to wygląda gdy pierwszy element menu - najważniejszej części witryny, części która widoczna jest na każdej podstronie serwisu internetowego, jest linkiem oznaczonym jako coś co nijak jest związane z treścią i tematyką strony internetowej.
     

Autor

Łukasz Obuchowicz

Data publikacji

07-12-2011

Kategorie

Webdesign

Czytane

13177 razy

Komentarzy

0